KCAC Championships

Women

100 meter dash:  8. Brianna Johnson 13.13 seconds, 10. Tamika Taylor 13.46, Jasmine Jackson 13.64, Erin Morton 13.98

200 meter dash:  10. Johnson 27.27 Jackson 27.90, Taylor 28.35, Anjaih Clemons 28.75, Morton 29.08

400 meter dash:  5. Anjaih Clemons 1:00.60

800 meter run:  3. Jordan Unruh 2:21.74, 6. Taylor Kinnamon 2:29.76, 8. Mychala Money 2:32.48, Erica Dunigan 2:37.94

1500 meter run:  3. Amy Pierson 4:53.89, 8. Jennifer Hendrixson 5:08.42, 9. Sydnee Nelson 5:11.47, 10. Alyssa Carter 5:22.26, Dunigan 5:44.30

5000 meter run:  5. Carter 19:24.13, 7. Nelson 19:58.43, 9. Hendrixson 20:18.05,  10. Arely Smith 20:24.68, Larrissa Vasquez 21:05.95, Dunigan 21:33.68

10000 meter run:  4. Carter 41:33.30, 6. Nelson 41:45.50, 8. Smith 43:46.60, 10. Vasquez 45:05.20

100 meter hurdles:  5. Kari Roth 15.94

400 meter hurdles:  1. Roth 1:04.90

3000 meter steeplechase:  4. Hendrixson 12:27.45, 5. Carter 12:37.56, 9. Dunigan 14:03.46

4×400 meter relay:  3. Roth, Unruh, Kinnamon, Clemons 4:12.41

4.×800 meter relay:  3. Unruh, Kinnamon, Money, Pierson 9:53.40

High jump:  7. Unruh 4-11.00 feet

Long jump:  2. Paige Carswell 17-10.25, 7. Kinnamon 15-02.75

Triple jump:  1. Carswell 38-10.50, 9. Kinnamon 32-11.00

Shot put:  6. Sarah Hardin 38-05.50, 7. Mandy Bostwick 38-03.50, Allyssa Zentner 31-11.50

Discus throw:  4. Hardin 121-07, Bostwick 110-07, Caitlin Dyck 97-09, Zentner 94-04

Hammer throw:  7. Bostwick 134-03, Hardin 104-02, Dyck 95-09

Javelin throw:  7. Zentner 112-10, Dyck 87-09

Men

100 meter dash:  2. Colton Siler 10.91, 3. Kelvin Chaplin 11.09, Deleon Freeman 11.75

200 meter dash:  2. Siler 22.06, 4. Chandler Kirkhart 22.37, 7. Chaplin 22.68, Matt Perkins 23.17, Trevor Noel 23.53, Freeman 23.74

400 meter dash:  2. Kirkhart 49.18, 8. Perkins 51.87

800 meter run:  1. Chris Copeland 1:54.29, 3. Carrington Crum 1:55.96, 4.Conner Drendel 1:56.83, 8. Jimmy Bryant 1:59.13

1500 meter run:  2. Drendel 3:57.68, 3. Crum 3:58.36, 4. Bryant 4:00.52

5000 meter run:  3. Crum 15:41.37, 4. Drendel 15:52.90, 5. Zack Conroy 15:55.53, 6. Frank Adelman 16:05.68, 8. Clint Kessler 16:29.33

10000 meter run:  3. Kessler 33:11.30, Adelman 33:59.70, Conroy 34:18.00

110 meter hurdles:  4. DJ Adkism 17.49

400 meter hurdles:  8. Adkism 1:05.94

3000 meter steeplechase:  1. Crum 9:55.27, 2. Adelman 10:09.70, 3. Conroy 10:20.73

4×100 meter relay:  2. Perkins, Kirkhart, Chaplin, Siler 42.47

4×400 meter relay:  1. Perkins, Copeland, Chaplin, Kirkhart 3:21.42

4×800 meter relay:  1. Drendel, Bryant, Crum, Copeland 7:57.00

Long jump:  1. Chaplin 23-06.00, 4. Noel 21-11.00, 5. Adkism 21-06.25, Freeman 18-09.25

Triple jump:  1. Noel 45-08.00, 9. Adkism 41-02.25, 10. Chaplin 40-09.75

Shot put:  7. Alex Fernandez 42-10.75, 8. Dustin Gorden 38-09.50, 9. Garret Mohney 38-04.75, 10.  Rodaius German 37-09.25

Discus throw:  5. Gorden 128-09, 6. Alex Hutchins 127-09, Mohney 105-01, Fernandez 89-08, German 87-06

Hammer throw:  2. Alex Hutchins 150-00, 9. Darrell Wilson 123-06

Javelin throw:  2. Alex Hutchins 175-07, 10. Wilson 150-11

Team Rankings

Women:  1. Friends University 167 points, 2. Tabor College 140, 3. Bethany College 108, 4. Southwestern College 77, 5. Ottawa University 37, 6. Bethel College 35, 7. Kansas Wesleyan 32, 8. McPherson College 26, 9. Sterling College 21

Men:  1. Southwestern College 193 points, 2. Friends University 105, 3. Bethel College 80, 4. Ottawa University 75, 5. McPherson College 65, 6. Sterling College 58, 7. Tabor College 30, 8. Kansas Wesleyan 24, 9. Bethany 19